Co je kompletní rekonstrukce bytu na klíč

V minulých článcích jsme hovořili o postupu renovace parket a přiblížili si situaci, kdy je potřeba parkety pouze opravit či kompletně rozebrat. Dnes se již nebudeme věnovat renovaci parket, ale trochu se podíváme na to, co se vlastně skrývá pod pojmem kompletní rekonstrukce bytu na klíč.

Rekonstrukce na klíč?

Termín “na klíč” se dnes používá ve stavebnictví poměrně často a ve své podstatě znamená přesně to, co si pod ním lze představit – tedy zhotovení stavebního díla od počátečního plánování, přes realizaci až k předání hotového díla investorovi. Slovní spojení “na klíč” je v tomto případě skvělou metaforou, jelikož po takové rekonstrukci bytu na klíč už pouze odemknete dveře a můžete se stěhovat do nového bytu. O nic se tedy nestaráte a necháte vše vyřešit jednou firmou namísto toho, abyste skákali od jednoho dodavatele k druhému a snažili se tak skloubit a zkoordinovat veškeré činnosti, které rekonstrukce bytu na klíč vyžaduje. To je často i velice obtížné z hlediska koordinace jednotlivých činností, kdy spolu jednotliví dodavatelé jen velice okrajově komunikují (nehledě na to, že mezi nimi může v menší či větší míře probíhat konkurenční boj) a nastávají tak problémy jako nedodržení termínů a jiné.

Taková rekonstrukce na klíč s sebou tak nese výhody pro obě strany. Z pohledu stavební firmy se jedná především o to, že má veškeré činnosti pod kontrolou a stavbyvedoucí či jiná pověřená osoba pak pouze rozděluje a plánuje koordinaci jednotlivých činností, z pohledu investora pak jde zejména o úsporu času.

O tom, v jaké míře však bude probíhat rekonstrukce bytu na klíč, pak rozhoduje nejen samotná firma (která nemusí nabízet všechny požadované služby), ale i samotný zákazník, který chce mít celou věc více či méně ve své režii a může třeba celou zakázku rozdělit mezi více firem podle svého uvážení. Z tohoto hlediska hraje největší roli čas. Zákazník je buď velice flexibilní nebo naopak nemá moc volného času na to, aby s různými dodavateli řešil různé záležitosti.

Rekonstrukce bytu na klíč u nás

A co přesně nabízíme v rámci služby kompletní rekonstrukce bytu na klíč my? U nás pořídíte takřka vše, takříkajíc od A do Z. Pro bližší představu níže uvádíme některé dílčí oblasti, kterých se může kompletní rekonstrukce bytu na klíč týkat:

Demontážní a zednické práce:

Jak už to zejména v panelových bytech bývá, taková rekonstrukce se neobejde bez demontážních a bouracích prací. Jedná se o jakékoli nenosné příčky ať už panelové či siporexové a zejména pak o stará umakartová bytová jádra. Celé bytové jádro se vybourá, odstraní se stávající zařizovací předměty (vana, umyvadlo, záchodová mísa apod.) a demontují se rozvody vody, odpadu a elektra (a to nejen v rámci bytového jádra, ale v případě kompletní rekonstrukce bytu v rámci celé bytové jednotky).

K demontázním pracím patří samozřejmě i demontáž kuchyňské linky (zejména v bytovém jádru typu H či F, kdy bývá kuchyň přichycena k zadní umakartové stěně jádra). Dále se také může jednat o demontáž vestavěněných skříní zpravidla v chodbě a v neposlední řadě i odstranění nášlapných vrstev podlah v celém bytě či jednotlivých místnostech.

Nesmíme zapomenout na oškrábání stěn – tedy maleb či tapet – a oškrábání stropů. Stropy se nemusí škrábat tam, kde bude sádrokartonový podhled – ten se zpravidla instaluje do bytového jádra a do chodby (tam je nejvíce kabelů, které lze vést nad podhledem). Zbylé kabely lze zasekat do panelu.

Dále můžeme mezi zednickými pracemi zmínit pentraci stěn a stropů, štukování a malbu.

Z pohledu samotné stavby se pak jedná o vyzdění nového bytového jádra (či dalších příček) z ytongových tvárnic (pórobeton). Dále montáž nových zařizovacích předmětů, obkladačské práce.

Elektrikářské práce:

U elektrikářských prací hovoříme zejména o nových rozvodech v rámci celé bytové jednotky. Většinou je potřeba i nový bytový rozvaděč včetně výzbroje atd. Součástí elektra je i montáž zásuvek a vypínáčů. Elektrikářské práce dále zahrnují slaboproud, hlavní přívod do bytu a další. Zapomenout nesmíme na revizi elektra a atestaci rozvaděče.

Instalatérské práce:

Zde se jedná hlavně o natažení vody a odpadu (ke kuchyňské lince, k WC, k vaně či sprchovému koutu, pračce a umyvadlu). Instalace zahrnuje drážkování tras pro nové rozvody, montáže potrubí a další práce včetně tlakové zkoušky.

Pokládka podlahy a renovace parket:

Součástí rekonstrukce bytu na klíč může být i úprava podkladu a pokládka vybrané podlahové krytiny jako je PVC, vinyl, parkety či prkna. Samozřejmostí jsou přechodové a obvodové lišty.

Pokud máte doma parkety a chcete je zachovat, bylo by vhodné je přebrousit a znovu nalakovat. V takovém případě mluvíme o renovaci parket.

Kuchyně a nábytek na míru:

K rekonstrukci na klíč patří rovněž výroba kuchyňských linek, vestavěných skříní a dalšího nábytku na míru. Nejpoužívanějším materiálem pro výrobu kuchyňských linek je lamino, ale nabízíme i kuchyňské linky z masivního dřeva či kuchyně dýhované. Z masivu rovněž vyrábíme i interiérové dveře.

Tímto jsme probrali asi ty nejdůležitější oblasti v rámci kompletní rekonstrukce bytu, jejich výčet tím samozřejmě nekončí. Rovněž jsme schopni zajistit dodávku a montáž oken, služby bytových architektů, 3D vizualizace interiéru a další a další potřebné profese.

Rekonstrukce bytu na klíč se však mnohdy neobejde bez stavebního povolení či ohlášení. Přečtěte si v našem dalším článku, kdy je potřeba navštívit stavební úřad a kdy naopak můžete rekonstruovat byt bez starostí.