Plánování rekonstrukce bytu

Naplánovat rekonstrukci bytu se může leckdy zdát jako nelehký úkol, nicméně pokud se se svými plány podělíte s odbornou firmou, která se rekonstrukcemi bytů zabývá již dlouhá léta, nemusí být plánování trnem v patě. Z našich dlouholetých zkušeností vyplývá jedna rada, respektive poučka: ne vše, co si předem naplánujete, naměříte, „vygooglíte“, je reálně možné, praktické a moudré. Na internetu se toho dozvíte o rekonstrukci spoustu, ne vždy se však jedná o relevantní informace a může se vám lehce stát, že se zamilujete do takového řešení, které ve vašem případě nemusí být proveditelné.

Detaily neplánujte příliš dopředu – je to zbytečné

Plánovat rekonstrukci bytu můžete i dlouhá léta dopředu – zas a znovu přeměřujete bytové jádro, vybíráte podlahovou krytinu, zamýšlíte přesný rozměr sprchového koutu apod. Ve své podstatě si však pouze přiděláváte práci, jelikož na většinu zádrhelů, nedostatků, technických problémů či jiných variant provedení vás upozorní až stavební firma a na ty opravdové „chuťovky“ se mnohdy přijde až v průběhu stavby. Proto výrazně doporučujeme nechat detaily až na později a zaměřit se na hlavní aspekty rekonstrukce bytu, tedy ujasnit si priority.

Typickým případem je rekonstrukce bytového jádra – většina z vás má jistě ve svém panelovém bytě umakartové bytové jádro. Už asi před nějakou dobou jste začali přemýšlet o tom, zda by nebylo vhodné jej vybourat a nahradit jej zděnými příčkami. Samozřejmě je vhodné předem si koupelnu a WC přeměřit, abyste alespoň přibližně věděli, kam by bylo možné umístit vanu, umyvadlo, pračku apod. V žádném případě se však nevyplatí brát v potaz každý centimetr, který v jádru naměříte. Může se vám kupříkladu stát, že si dlouho dopředu vyberete konkrétní vanu, která se vyrábí v maximální délce 160 cm, ale až po demontáži umakartu se zjistí, že by se do koupelny klidně vešla vana o rozměru 170cm. Na původní vanu tak můžete zapomenout (byla by přeci škoda připravit se o 10cm) a celý zdlouhavý výběr vany bude tentam. Z tohoto tedy vyplývá: změřit si bytové jádro pro představu můžete, ale rozhodně se nespoléhejte na každý centimetr. Stejně tak není úplně dobré vybírat si konkrétní zařizovací předměty bez konzultace se stavební firmou, která vás může upozornit na spoustu faktorů, o kterých jako laik nemusíte mít vůbec tušení.

Dalším příkladem je výběr doplňků jako například držák na mýdlo, věšák na ručníky apod. Takovéto detaily je nejlepší nechat opravdu až na poslední chvíli – až bude bytové jádro vystavěné a nejlépe až budou usazeny zařizovací předměty a obložené stěny. Až tehdy na vlastní oči uvidíte, jaké doplňky si pořídit a kam je umístit. Možná vás napadne, že byste tyto detaily mohli vidět už ve 3D vizualizaci. Taková vizualizace však nemusí být opět stoprocentní. Vše můžete stokrát plánovat, kreslit a modelovat, ale až v průběhu stavby se mohou objevit problémy či nové možnosti. 3D vizualizace je skvělým nástrojem pro představu o tom, jak by měl byt po rekonstrukci vypadat, ale jedná se opravdu jen o grafický návrh, který nemůže počítat se všemi možnými variantami a zádrhely, které mohou v průběhu rekonstrukce nastat.

3D vizualizace celého bytu

Co si mám tedy rozmyslet předem?

Z předchozích odstavců by se mohlo zdát, že vás od jakéhokoliv plánování bez konzultace se stavební firmou odrazujeme, nicméně právě vy budete v bytě bydlet a vy sami dobře víte, co se vám líbí a co chcete. Proto si můžete předem rozmyslet následující body:

  • Budu chtít v koupelně vanu či sprchový kout?
  • Preferuji spíše závěsné nebo stojící WC (kombi)?
  • Musí být v koupelně pračka nebo bych ji chtěl umístit třeba do kuchyně či chodby?
  • Mám v bytě plyn? Chci ho zachovat nebo zrušit?
  • Budu chtít vybourat kovové zárubně a nahradit je obložkovými?
  • Budu chtít posuvné dveře? Pakliže ano tak posuvné po zdi nebo do stavebního pouzdra?
  • Jakou preferuji podlahovou krytinu a do kterých místností? Vinyl, PVC, dlažbu, parkety, koberec či nějakou jinou?
  • Budu chtít vybourat nějakou příčku?
  • Nebudu potřebovat stavební povolení, které by mohlo realizaci zdržet?
  • Budu chtít vyrobit novou kuchyňskou linku, vestavěnou skříň či jiný nábytek?

Výše uvedené body si nechte projít hlavou. Zeptejte se známých, mrkněte na internet, ujasněte si, kdo bude v bytě bydlet – zdali vy nebo třeba nájemníci. Nevybírejte okamžitě konkrétní dekor podlahy – než se se stavbou začne, může vypadnout z výroby nebo ji stavební firma nemusí mít v nabídce a může mít v nabídce mnoho jiných. Nevybírejte nádrž na zazdění k závěsnému WC – stavební firma nejlépe ví, které nádrže jsou kvalitní a kterých je lepší se vyvarovat. A na co si dát pozor především – nekupujte nic sami bez předchozí konzultace se stavební firmou.

A kdy tedy můžu začít vybírat konkrétní položky?

Pakliže se chystáte na rekonstrukci bytu, můžete samozřejmě předem prozkoumat trh, navštívit nějaké prodejny a zjistit, co vlastně trh nabízí – jaké sanitární vybavení se vyrábí, jak vypadá, k čemu slouží a co je naopak naprosto zbytečné. Přečtěte si něco o vlastnostech různých podlahových krytin, zvažte renovaci parket apod.

Navštivte stavební firmu a zeptejte se, od koho odebírá. Zpravidla má každá firma své ověřené dodavatele a poradí vám, na co se máte zaměřit, z čeho vybírat a na co si dát pozor. Pokud se vrátíme zpět k situaci s výběrem špatného rozměru vany: Pakliže má firma dlouholeté dobré vztahy se svým dodavatelem, může si například pro vás zablokovat vanu o rozměru 160 i 170 cm a až bude na stavbě jasné, která se do koupelny ve skutečnosti vejde, odebere si tu správnou.

Upřímně doufáme, že vám tento článek alespoň trochu pomůže při plánování vlastní rekonstrukce bytu a že se vám z toho nezačne točit hlava :-). Pakliže byste potřebovali s něčím poradit, rádi vám zodpovíme veškeré dotazy.