Postup renovace parket

Pokud Vaše stará dřevěná podlaha nevypadá tak jak byste chtěli a netrápí ji kromě nevzhledné estetické stránky žádné další neduhy v podobě vrzání či hýbání, stačí ve většině případů parkety zbrousit a znovu nalakovat - viz postup renovace parket. V takovém případě je však třeba si uvědomit, že každé broušení ubere parketám přibližně 1-3 milimetry jejich tloušťky, což záleží na intenzitě poškození a tak potřebě brousit do větší hloubky. K nesporným výhodám parket patří možnost jejich několikanásobného broušení, ačkoli je samozřejmě nelze brousit donekonečna. Dle potřeby se rovněž liší zrnitost brusných plátů (24, 40 nebo 60), které se pro broušení používají.

Mohou nastat i situace, kdy pouhé zbroušení parket nepomůže a bude potřeba parkety rozebrat.

Stručný postup renovace parket

Parkety lze během let zbrousit několikrát, avšak pokaždé se zmenší jejich tloušťka o přibližně 1-3 milimetry

Před samotným lakováním se provádí ještě jeden důležitý krok, kterým je tmelení. Po zbroušení se totiž mezi jednotlivými parketami projeví malé spáry a ty je nutné zatmelit. Abychom zaručili správný odstín, používáme speciální tmely s příměsí pilin z broušených parket. Jakmile jsou spáry zatmelené, následuje poslední broušení brusnými pláty o zrnitosti 80, 100 a 120.

Jakmile jsou parkety přebroušené, následuje jejich opětovné lakování. Parkety běžně lakujeme ve třech vrstvách, a to zátěžovým lakem na vodní bázi, který je vhodný do většiny bytových prostror a poskytuje tedy zvýšenou odolnost proti prachu a oděrům. V případě zájmu je možné namísto tří vrstev zátěžového laku použít olejový vosk, který lépe vyzdvyhuje přírodní vzhled dřeva.

Tip - kromě renovace parket Vám můžeme nabídnout i kompletní rekonstrukci bytu či bytového jádra. Z trhuhlářských výrobků pak také kuchyňskou linku či vestavěnou skříň a nábytek na míru.

  1. Prvotní broušení parket
  2. Zatmelení spár mezi parketami speciálními tmely s příměsí pilin
  3. Další broušení po aplikaci tmelu
  4. Lakování 3x zátěžovým lakem na vodní bázi či ochrana olejovým voskem
  5. Olištování podlahy

Máte-li zájem o renovaci parket, neváhejte nás kontaktovat 🙂